2010. október 1., péntek

Természet és filozófia

"Hol van tehát a helyünk a természetben? A legnagyobb felelősség vállalásában: amire nem képes sem az ásvány, sem a fa, sem az állat, arra mi képesek vagyunk. És ez az ember helye: képes gondolkodni, összhangba kerülni a természettel, és együttműködni vele úgy, hogy nem sérti törvényeit."

Gaia gondolatait akkor érthetjük meg leginkább, ha mi is gondolkodunk a nagy kérdéseken...de a gondolatot tettnek kell követnie, hisz a természet sohasem mozdulatlan.

Interjú Delia Steinberg Guzmánnal az Új Akropolisz honlapján.

2010. szeptember 3., péntek

Charles Darwin titkos élete

Charles Darwint ma elsősorban az evolúciós elmélet atyjaként emlegetik. Ám azt kevesen tudják róla, hogy korát jócskán megelőzve, első sikeres alkalmazója volt annak, amit ma restaurációs ökológiának nevezünk.

Darwin 1836-ban járt először a sziget-mércével nézve ifjonc, alig egymillió éves Ascension-szigeten, ami, mivel az Atlanti-óceán közepén, igen száraz klímájú területen fekszik, mindez idő alatt kopár, hamuval és kővel borított vulkáni sziget maradt.
A történet szerint az ifjú kutató ezen a szigeten szerzett tudomást arról, hogy A fajok eredete című könyve szenzációs fogadtatásra talált Londonban. Az efelett érzett örömében elhatározta, hogy a kopár szigetet virágzó édenkertté változtatja. Fiatalok gyakran tesznek elhamarkodott fogadalmakat - ez azonban, a legtöbb hasonlóval ellentétben, meg is valósult.

Botanikus barátjával, Joseph Hookerrel nagyszabású botanikai kísérletbe kezdtek: hajókon hozták a palántákat a szigetre, melynek mikrotápelemekben gazdag vulkanikus talaján hamar megtelepedtek a fák, melyek aztán csapdába ejtették a szigetre hulló kevés csapadékot. Megindult az élet: mára speciális, a világ egyetlen ökoszisztémájához sem hasonló élővilág alakult ki, melyet különlegessége folytán nemzeti parkká nyilvánítottak, és botanikusok vizsgálnak.

Bővebben a témáról magyarul és angolul

2010. augusztus 27., péntek

2010. augusztus 25., szerda

Köszi, Anyu!

Újabb hírek a Mexikói-öbölből...
Amikor már éppen kezdtünk bepánikolni, hogy ezt talán nem kellett volna, és számolatlanul szórtuk a diszpergálószert a tengerbe, hogy legalább ne a felszínen lebegjen a kiömlött kb. 5 millió hordó olaj, egyszer csak azon kaptuk magunkat, hogy az olaj eltűnt. Kerestük égen-földön, mígnem a Berkeley Laboratory kutatói rájöttek, hogy nem történt más, mint hogy Gaia immunrendszere besegített, és egy eddig számunkra ismeretlen védekezési mechanizmusa bevetésével kézbe vette a problémát.
Kábé mint a tündérmesékben: a diszpergálószerrel szétoszlatott olaj lesüllyedt 1200 mélyre a tengerbe, és ott, ebben a nagy nyomású, szerves anyagban szegény, kb. 5°C körüli hőmérsékletű közegben egy nemrég felfedezett baktériumtörzsnek megtetszett, felszaporodott rajta, és mostanra az olaj nagy részét jóízűen elfogyasztotta. Ráadásul mivel a tengernek ebben a régiójában kevés a vas a vízben, és a legtöbb olajbontó enzim vasat is tartalmaz, ezért a lebontás nem zajlott olyan gyorsan, és megúsztuk, hogy hatalmas oxigénhiányos "halálzóna" alakuljon ki az olajfolt területén és a környékén.
Hát mit lehet erre mondani...köszi, Földanya!

2010. augusztus 19., csütörtök

Azok a fránya szúnyogok!

Piszok élősködők, zümmögnek, csípnek, megkeserítenek minden vízparti nyaralást, ráadásul szörnyű betegségeket terjesztenek...nem kéne őket egyszer véglegesen kiirtani? Némi ökológiai beállítottsággal az emberben itt már megszólal a vészcsengő: aminek ennyi kára van, muszáj, hogy legyen valami haszna is! A Nature magazin szerkesztőiben-cikkíróiban is felmerült a kérdés, és jó természettudósként utána is jártak a dolognak. Az eredmény nem meglepő: bármily bosszantóak is, hosszú távon nem lehetünk meg szúnyogok nélkül.
Csak néhány zümmögő barátaink létfontosságú ökológiai hatásai közül:
  • Jelentős táplálékforrást jelentenek a Tundrán élő madaraknak, denevéreknek.
  • Tömeges jelenlétükkel befolyásolják a rénszarvasok vándorlási útvonalát, akik a sarki életközösségek egyik kulcsfaját jelentik.
  • Számos halfaj elsődleges táplálékforrásai a szúnyoglárvák, és ők - ellentétben a madarakkal - nem tudnak olyan könnyen étrendet váltani, mivel a táplálkozási szokásaik genetikailag kódolva vannak.
  • A hím egyedek sok trópusi növény - többek között a kakaócserje - beporzásában játszanak kulcsfontosságú szerepet.
Úgyhogy ha szereted a csokit, ne bántsd a szúnyogokat! :))) Egyszerűsíthetnénk le az eredményt. Persze a helyzet sosem egyszerű, könnyen lehetne vitatkozni, hogy melyik hatást milyen állatok válthatnák ki, bizonyítékokat gyűjteni pro és kontra, és milliárdokat ölni tudományos kutatásba (érdemes e térten beleolvasgatni a cikk utáni kommentárokba.) De talán nem ez a lényeg, hanem az alapgondolat, ami az egész kutatást ihlette: attól még, hogy mi nem szeretjük a szúnyogokat, nekik is megvan a maguk fontos helye a természet szövetében. Ezt tudtuk. Tudtuk? Tudjuk? Elfogadjuk?

2010. augusztus 4., szerda

CD re(rerere)cycling :)

Egy üdítő ötlet a rossz CD-k újrahasznosítására.



Nesze neked klímaváltozás! :)))

2010. július 29., csütörtök

A fától az erdőt

A Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa kapcsát érdekes összeállítást olvashatunk az Indexen.
Arról szól, hogy míg most mindenki dermedten figyeli az olajfolt terjedését, világszerte még ennél is súlyosabb környezeti katasztrófák játszódnak le észrevétlenül. Csak mivel lassabban, kevésbé látványosan történnek, és kevesebb gazdasági érdeket sértenek, nem kapnak akkora figyelmet: vagy nem is tudunk róluk, vagy már rég elvesztették az újdonság varázsát. Ilyen például az Aral-tó kiszáradása, ami, bár tanítják az iskolában, már rég nem hírértékű. Ennek ellenére tovább folytatódik, hasonló társaival egyetemben, észrevétlenül apasztva a Föld erejét nap-mint-nap.

2010. július 14., szerda

Terra Preta - egy hétezer éves talajjavítási módszer

"Segítsd a természetet, dolgozz vele együtt; a természet akkor egyik teremtőjének fog tekint eni és engedelmeskedik"
A Csend Hangja


Régóta tudják, hogy míg az esőerdők talaja általában kilúgzott és tápanyagban szegény, addig az Amazonas-medence egyes részeinek földfelszínét vastag, akár 1 m vastag fekete föld is alkothatja. Sokáig csak találgattak, mitől jöhetett létre ez a termékeny réteg, aztán mindenki nagy meglepetésére kiderült: az amazóniai fekete föld emberi eredetű.

A terra preta régiók talaját megvizsgálva megállapították, hogy a talajba oxigénhiányos égetéssel nyert faszenet, cserépdarabokat, valamint növényi és állati maradványokat (pl. csontokat) kevertek. Ez utóbbiak az alapvető tápanyagokat biztosítják, a faszén és a cserép pedig porózus szerkezetű, nagy felületű anyag, amin megkötődhetnek a tápkomponensek és az ásványi anyagok, valamint a talajlakó mikroorganizmusok is. Ennek következtében a tápanyagok kevésbé mosódnak ki, a talaj stabilabb lesz, és képes önmagát megújítani. Ez annyira igaz, hogy ma ezeken a területeken szabályos "bányászat" folyik, a lakosok virágföldként, komposztként adják el a földet, ami az alsó egyharmadából regenerálódik.

Úgy tűnik, ezek az indiánok valami olyat tudtak, amit mi nem: Nem csak hogy nem használták el a talajt, de ismerték életét, keletkezésének és pusztulásának titkát. És az a tény, hogy ma a becslések szerint az Amasonas-medence talajának 10%-át alkotja ilyen átalakított "fekete föld", azt mutatja, hogy a tudásukat alkalmazták is.

Az alapelvek ma már egyértelműek. Mégis meglepő, hogy azokon a területeken, ahol ma a meggondolatlan égetés egyenesen az esőerdő létét veszélyezteti, a történelmi korok előtti lakosok ismertek egy módszert, amellyel a savanyú, tápanyaghiányos őserdei talajból termékeny, önmagát megújító fekete földet hozhattak létre. A ma ismert és alkalmazott talajjavító eljárások nagy része csak az akut tápanyaghiányt orvosolja. Legyen szó trágyázásról, meszezésről, mélyszántásról, nagyon nehéz a megfelelő adagokat pontosan beállítani, hogy ne legyen se túl sok, se túl kevés, ráadásul a kezeléseket eljárástól függő időszakonként ismételni kell. Egy ponton azonban a talajjavítást fel kell adnunk, és a természetre bízni a terület regenerációját - ha éppen a túlzott használattal nem ítéltük végleges pusztulásra. A terra preta viszont kiállta az idő próbáját: az ezredéves utakhoz és piramisokhoz hasonlóan a mai napig dicséri alkotóinak tudását.


2010. június 21., hétfő

Kezdődik a nyár!



"Egy istent, egy napot imádok.
A nap az alkotó maga.
Ragyogó nyár, sugárvilágod
Pajkos tündérek évszaka.
Te hímezel sok fényes álmot.
Rejtelmes nyári éjszaka.
Oberont és Titániát
Üdvözli a tündérvilág."


(Reviczky Gyula: A nap dicsérete, részlet)


Június 21. A fény győzelmének napja, a nyári napforduló ünnepe…


A Nap ma delel a legmagasabban égi útján, ilyenkor leghosszabb a nappal és legrövidebb az éjszaka. Az ég tüzét földi tüzek gyújtásával, máglyarakással is szokás ünnepelni, a tűzön való átugrással pedig a nyár erejét erősíthetjük magunkban. Az elvetett és tavasszal kibújó magok már virágoznak és gyümölcsöt teremnek. Az eddigi munkánk és energiánk is most kerülhet virágzása teljébe, ne hagyjuk veszendőbe ezt az örömteli időszakot!



Kiteljesedést és a lelkesedés tüzét kívánom mindenkinek a nyárra!



2010. június 20., vasárnap

A természet legszebb matematikája

Mi rejlik a természet legszebb formái mögött?
Gaia egyik gondolata...

Tudtad-e, hogy ugyanaz a szám köti össze a fenyőtoboz pikkelyeit, a napraforgó tányérját és a csigáspolip házát? És tudtad-e, hogy ugyanaz a szám áll a virágszirmok, levelek és faágak kialakulása és rendezettsége mögött?
Egy végtelen, irracionális szám, a phi, melynek értéke az 1,618-at közelíti.
Egy számunkra megszámlálhatatlan, pontosan nem megragadható szám, amely a megszámlálható formákban mégis megjelenik. Hogyan?

A természet növekedésére jellemző egy számsor, amelyet Leonardo Fibonacci középkori matematikusról neveztek el. A Fibonacci-sorozat két egyessel kezdődik, a további elemeket pedig mindig az előző két elem összege adja, így jön létre az 1, 1, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55... stb. sorozat. Ennek a sorozatnak az elemei a növekedés egyes lépéseiben megjelennek, legtisztábban talán a növények virágzataiban figyelhetők meg. A mellékelt videó látványos bemutatója annak, ahogyan a számok időben és térben való "mozgása" a számunkra gyönyörű formákat létrehozza.



A sorozat legérdekesebb tulajdonsága, hogy az egymást követő elemek hányadosai egyre inkább a phi értékéhez közelítenek. Azaz a phi a cél, ami felé tartanak. A növekedés matematikai iránymutatója.

Elgondolkodtató, hogy a természet legkülönbözőbb formái mögött, a természet szépsége mögött mennyire egyszerű és egységes geometria, továbbvezetve, egyetlen szám áll.
A gondolat egyszerű, a megjelenése pedig csodálatosan összetett.
Talán ezért is érdemes keresnünk a természet különböző formái mögött rejlő egyszerű törvényeket, hogy újra rácsodálkozva megérthessük a természet egységét és benne az embereket is összekötő egység valóságát.

2010. június 18., péntek

A Nagy Jü és az árvizi védekezés

A Nagy Jü Kína császára volt, a történészek szerint mintegy négyezer évvel ezelőtt. Apja, aki előtte uralkodott, azt a feladatot kapta, hogy szabályozza a Birodalom folyóit. Apja ezért gátakat kezdett építeni. De nagy esők jöttek, a folyók megáradtak, áttörték a gátat és elárasztották a földeket. Az áradás után szárazság jött, a nép között pedig éhínség és járványok pusztítottak, Nagy Jü apját pedig kivégezték.

Nagy Jü tanult apja példájából, és mielőtt a vizek szabályozásához fogott volna, előbb tanulmányozta a vizek természetét. Mivel rájött, hogy a vizek természetük szerint lefelé folynak, ezért nem gátakat épített, hanem csatornákat ásatott. Amikor jöttek az esők, a csatornák elvezették az árhullámot, a szárazabb időkben pedig a csatornák vizével tudták öntözni a földeket. A termés bőséges volt, a Nagy Jüre pedig a mai napig legendás uralkodóként emlékszik a kínai hagyomány.

Persze könnyű annak, aki ismeri a vizek természetét...

Árvízi árva madarakat mentenek

Miközben aggódva figyeljük a folyóinkon levonuló árhullámot, és együttérzően gondolunk bajba jutott embertársainkra, kevesen gondolnak bele, hogy az árvíz nem csak az emberek számára jelent tragédiát.
A Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi őrei, miközben minden emberi és tárgyi eszközüket bevetve kiveszik a részüket az árvízi mentési munkákból, az embereken túl a madarakra is gondolnak. Az elárasztott területeken a talajon fészkelő madarak tojásai, önellátásra még képtelen fiókái az áradás miatt pusztulásra lennének ítélve. A Nemzeti Park Igazgatóságok és a Fővárosi Állatkert munkájának köszönhetően azonban számukra is nyílik esély az életben maradásra.Miért fontos ez? A fajmegőrzésen és a biodiverzitáson túl azért, mert az ember erejére hívja fel a figyelmet. Képes pusztítani (mert közünk van az árvízhez is, és ezt már a Nagy Jü is tudta), de képes önzetlenül és nemeslelkűen segíteni is a bajba jutottaknak, legyen az ember, vagy madárfióka...

2010. június 15., kedd

Környezetvédelem - csak okosan!


A globális felmelegedés elleni harc közös ügyünk!
- alkalmazd magadra!

Na de most komolyan!
Álljon itt e kép intő példájául annak, hogy környezetvédelem terén sem minden napelem, ami fénylik. Ennek kapcsán beszélhetnénk itt az elektromos PET-palack-présről, az energiatakarékos izzókról, a géntechnológiáról, az atomenergiáról, és e megújuló energiákról, azok közül is kiemelten a bioüzemanyagokról. Vérre menő viták folynak mindegyik ellen és mellett. Közben pedig, ahogy a legtöbb esetben, a megoldás itt sem fekete vagy fehér. Mindegyik lehet környezetvédelmi szempontból jó és rossz. Attól függően, hogy a megfelelő módon, és a megfelelő célra alkalmazzuk-e őket.

Jó, persze, tudom, ezek most a nagy szavak, és okoskodni mindenki tud. Még én is :) Úgyhogy reményeim szerint az itt felsorolt példák előbb-utóbb linkek lesznek. Becsszó!

Addig pedig éljen az öko-tappancs!

2010. június 7., hétfő

A madarak röptéről



Hogy tudnak ilyen összhangban mozdulni, és hogy találják meg könnyedén a hazavezető utat?
Az ELTE egyik kutatócsoportja GPS-es nyomkövetéssel és statisztikai módszerekkel elemezte a postagalambok csoportos és egyéni útvonalát.

Megfigyelték, hogy míg az egyes madarak más-más utakon haladnak egyikük jobban, másikuk kevésbé hatékony útvonalat találva, addig ha csoportosan repülnek, akkor mindig a leggyorsabb úton jutnak haza. A csoport szerveződése hierarchikus: ismerik egymás képességeit, és minden madár igyekszik a nála jobban tájékozódó madárhoz igazodni. Így végül összességében a csoport a leghatékonyabb útvonalat választja.

Ez akkor is igaz, ha nem mindig a "vezér" van a csapat élén. Elöl haladni ugyanis a legfárasztóbb feladat, ezért a madarak felváltva vezetnek, és pihennek. A repülési hierarchia nem feltétlenül azonos a csoporton belüli dominanciával sem: a levegőben szigorúan a tájékozódási képesség dönt.

Még egy érdekes adalék, hogy minden madárnak össze kell hangolnia a repülés és a tájékozódás bonyolult aerodinamikai feladatát a csoportban való mozgással. A kutatók szerint ez a két funkció megoszlik a madarak két agyfélteke között: a bal agyfélteke felelős a tájékozódásért, míg a jobb a csoporton belüli kommunikációért. Ennek megfelelően a galambok jobb szemmel inkább a tájat nézik, míg a ballal főleg a társaikat figyelik. Éppen ezért a csoportot vezető madár általában a raj bal oldalán repül...

Amit a galambok itt bemutatnak, az a csapatmunka gyönyörű példája. Minden madár figyelme kiterjed önmagára, a többiekre, és a nála tapasztaltabbra, így születik meg az egész csapat hatékony, összehangolt és szemet gyönyörködtető mozgása.

2010. május 26., szerda

Emlékeztetőül

"A természet varázsát ontja bőven.
A fűben, a virágban és a kőben.
Ó nincs a földön oly silány anyag,
Mely így vagy úgy ne szolgálná javad;
De nincs oly jó, melyben ne volna vész,
Ha balga módra véle visszaélsz!
"

William Shakespeare

2010. május 10., hétfő

Értjük egymást!

Néhány érdekesség növények, állatok és emberek kommunikációjáról.

Mert a növények sem olyan szótlan jószágok, mint gondolnánk. Bennük is ott az igény, hogy világgá kiáltság önmagukat. Csak persze más a nyelvük, és más a hordozó közeg. Amit mi ékes szavakkal igyekszünk ecsetelni, azt ők a legkülönbözőbb kémiai jelrendszereken keresztül juttatják el egymáshoz, földön-vízen-levegőben. Meglepő pontossággal és hatékonysággal.

Egy új kanadai kutatás szerint például bizonyos növények felismerik a "testvéreiket": a velük genetikai kapcsolatban álló egyedekkel nem versengenek olyan intenzíven, mint a saját fajukba tartozó, de nem rokon növényekkel.

"Telepes" növények (a szamócától a lóbabon át az akáciákig) gyökérzetükön keresztül működő "riadóláncáról" is érdekes dolgokat lehet olvasni. Már régen megfigyelték, hogy ha a zsiráf elkezdi enni az erdő egyik végén élő akácia levelét, mire néhány fával odébb jut, az összes fa egy olyan anyagot juttat a levelébe, amitől annak rossz íze lesz. Sőt, egyes fajok odáig mennek, hogy az őket rágcsáló faj természetes ragadozóját csábító szaganyagot permeteznek a levegőbe.

Az állati kommunikáció formáival könyveket lehetne megtölteni. A méhek tánca, a denevérek ultrahang-jelei, a madarak elképesztően összehangolt kommunikációja, a bálnák tenger alatti dala a tér és idő korlátait áttörve, szüntelen rezgéssel és zsibongással töltik meg a létező és lehetetlen kommunikációs csatornákat. Korhatár nélkül! A krokodilbébik (de a madárfiókák is) például már a tojásban egy bizonyos hangjelzéssel érintkeznek egymással: ezzel jelzik, srácok, ideje kikelni! A jelzést pedig megértik nem csak a fiókák, akik így hangolják össze a kikelés idejét, de a szülő is, aki így ott lehet a világra jövő kicsinyek mellett és az első pillanattól védelmezheti őket.

De a legérdekesebb talán mégis a fajok közötti kommunikáció. Az, hogy hogy érti meg egymást az a sokféle lény, a maga eltérő fejlődéstörténetével és lélektanával. Ennek megértéséhez vihet közelebb egy nemrég publikált felfedezés:

James Gillooly, a Floridai Egyetem kutatója több, mint 500 állat hangjelzéseit vizsgálta meg, és arra a következtetésre jutott, hogy nagyobb a hasonlóság köztük, mind eddig gondoltuk.

„Eredményeink azt mutatják, hogy a hangjelek alapvető jellemzőit minden fajnál a saját anyagcsere szabályozza, ami viszont előre meghatározható az állat testmérete és testhőmérséklete alapján. Azaz amikor a jeleket az állatok méretéhez és testhőmérsékletéhez igazítjuk, ezek egyformán hangzanak” - fogalmaz a tudós, és hogy ez mit jelenthet, azt talán fel sem tudjuk mérni. De legalábbis közelebb hozza számunkra fajok közti kommunikáció megértését, hiszen azt sugallja, hogy legyen szó tücsökről, rigóról vagy oroszlánról (esetleg: emberről?), a különbség csak méretbeli - valójában mindannyian egy nyelvet beszélünk.

Az öröm, a boldogság, a félelem, a fájdalom, az izgalom és a nyugalom okaiban talán nagyok az eltérések. De nincs-e igaza Buddhának: minden lény fél a fájdalomtól , minden élő retteg a haláltól (nem szó szerint).

Nehéz ezt elhinni, hiszen még köztünk, emberek között is annyi a félreértés. Pedig mi állunk egymáshoz a legközelebb. És ha a farkas és a nádirigó megtalálhatja a közös hangot, egy kis odafigyeléssel talán még mi is megérthetjük egymást.

2010. április 23., péntek

A szférák zenéje...

...talán ennél egy kicsit összetettebb :)
Avagy: hogy szólna a Naprendszer, ha hangszer lenne?
Egyszerű modell, de kedves, és meglepően szép hangzások születnek belőle. Érdemes hosszan bekapcsolva hagyni, mindig tartogat újdonságokat :)

2010. április 21., szerda

Üzenetek a legkisebbektől

Szenzációs felfedezést tettek a mikrobiális kommunikáció terén a Budapesti Műszaki Egyetem fiatal kutatói. Régóta foglalkoztatja a tudósokat, hogy vajon milyen rendező elv állhat a mikrobák változatos telepformái mögött. A legújabb tudományos eredmények tükrében újra aktualitást nyerő kérdésre meglepő választ fogalmazódott meg: a földi élet parányai ezen a módon üzennek nekünk!

A fiatal kutatógárda még most teszi az első lépéseket az üzenetek tartalmának dekódolása felé. Egyelőre annyit állapítottak meg, hogy a mondanivalójukhoz a természet ősi nyelvét, a szimbólumokat használják.

Kezdetleges lényekről lévén szó, a forma még nem mindig tökéletes...

... ám gyakran már egészen egyértelmű formát ölt.

Néha pedig az üzenet teljesen egyértelmű:

:) :) :)
(Ugye nem vette senki komolyan???)

2010. április 20., kedd

Az óceánokat behálózó Élet


Néhány éve még az egyetemeken is azt tanították, hogy bár a partok mentén gazdag a tengerek élővilága, a mélytengerek ökológiai értelemben sivatagnak számítanak. Mostanra az ellenkezője látszik beigazolódni. „Hiába a zord és életellenes körülmények, a mélyvízi ökoszisztéma egy esőerdőével vetekszik” - legalábbis így látja Pedro Martinez Arbizu, aki a német Tengerészeti Központ kutatójaként részt vesz egy, a tengeri élővilágot kutató, minden eddiginél átfogóbb nemzetközi kutatómunkában.

A tíz éve folyó "Tengeri Népszámlálás" (Census of Marine Life) hozta eredmények egészen más színben tüntetik fel előttünk az óceánok vizét. "Holt víz" helyett egy olyan közeget kell elképzelnünk, amiben literenként egymilliárd organizmus él. Hogy ez milyen jelentőségű, azt a tudósok néhány számmal próbálják szemléltetni. Jó tudni például, hogy ez 250 milliárd afrikai elefántnak megfelelő mikrobatömeget jelent, ami az óceánok légzésének 95%-áért felelnek.
Ráadásul ezek a mikrobák összefüggő telepekbe szerveződnek, amelyek a vízben lebegve, vagy a tengerfenéken elterülve élnek - ezzel a bálnákat lehagyva a világ legnagyobb élőlényévé lépnek elő. A "Rekorder", egy Chile környékén talált telep Görögország méretével vetekedik.

Azt, hogy milyen ökológiai jelentőséggel bírhat egy ilyen telep - főleg ha ráadásul sok van belőle -, nem kell külön hangsúlyozni. És ez persze számtalan kérdést vet föl: mennyire érzékeny ez a hatalmas biomassza, hogyan reagál a szennyezőanyagokra, vagy a klíma változására, hogyan változtatja ez meg a tengeri életet, vagy akár a légkör összetételét...?

De a legérdekesebb kérdés talán mégis az, hogy ha élőlények ilyen hatalmas tömege ezidáig rejtve maradhatott előttünk, akkor milyen meglepetéseket tartogat még számunkrta az ökoszisztéma? A mélytengerek és a vulkáni kráterek után mikor találjuk meg a jégmezőkön, a sivatagokban, vagy akár a világűrben az élet eddig rejtett, de mindig is létező formáit? És vajon meddig, és mire mondhatjuk még azt, hogy "élettelen"?

Forrás: http://www.idahostatesman.com/2010/04/18/1158921/counting-sea-life-sometimes-little.html
.

2010. március 28., vasárnap

Kémiai egyenlítő védi az Antarktisz tiszta levegőjét

Egy jól szervezett, egészséges és nyugodt élőlény egyik ismertetőjegye, hogy légzése is nyugodt és egyenletes. Gaiával szerencsére éppen ez a helyzet: bár a légkör látszólag kavargó massza, melyben nyugtalan szelek jönnek-mennek szüntelen, a légköri áramlatok struktúrája mégis állandó képet mutat. A légáramlatok globális rendszere olyannyira stabil, hogy még a tektonikus mozgások is csak kis mértékben befolyásolják a működését.


A légkörben nagy “áramlási cellákat” fedezhetünk fel, amelyek a melegebb levegőt a hűvösebb területek felé szállítják (mint egy légkeverő rendszer), kitolva ezáltal az élet számára optimális hőmérsékletű területek határát a sarkok felé. Ezek az áramlási cellák hozzák létre azt azokat az éghajlati zónákat, melyeket az iskolában megtanultunk: a forró övben a Hadley cella hatásaként az egyenlítői felszálló párás, meleg levegő a trópusi esőerdőket, a térítők környéki leszálló ág pedig a sivatagok sávját. Északon a metsző sarkvidéki hideget a sarki cella leszálló ága okozza, a kettő között pedig egy keveredési zóna alakul ki, aminek a mérsékelt égöv változékony időjárása köszönhető.

Az utóbbi időben kezd nyilvánvalóvá válni ezeknek a stabil áramlatoknak egy másik fontos hatása, ami a légköri szennyezőanyagok terjedésében mutatkozik meg: az egyenlítői “széttartó” felszálló zóna gyakorlatilag elválasztja egymástól az északi és a déli félgömb levegőjét, így az északi félgömb szennyezett levegője ellenére a déli máig viszonylag tiszta maradt. A York-i egyetem kutatói néhány éve egy újabb “légköri válaszvonalat” fedeztek fel, ami pedig az Antarktisz levegőjét védi a délkelet-ázsiai erdőtüzek által szennyezett légáramlattól. Jacqueline Hamilton, a kutatást publikáló tudós szerint a Csendes-óceán egy sekély zónája hozza létre ezt a határ-zónát. Itt az intenzív párolgás miatt gyakoribbak a nagy trópusi viharok, amik a szennyezőanyagokat a légkör magasabb rétegeibe juttatják, így a sarki levegő tiszta maradhat. Ennek hatalmas jelentősége van, hiszen az Antarktisz vidéke azoknak a hűvös, oxigéndús óceáni tengeráramlatoknak a forrása, amik a tengeri állatok nagy tömegének életét teszik lehetővé.


Itt tehát egy másik fontos élettani mechanizmus nyomára bukkantunk: Gaia "immunrendszere", ha úgy tetszik, képes elválasztani a tiszta levegőt a szennyezettől, és megvédeni létfontosságú "szerveit" a megmérgeződéstől.

2010. március 22., hétfő

Boldog születésnapot!


"Felvirradt áldott szép napunk,
Ma teljes szívvel vigadunk
E boldog, új nap hajnalán
Ma győz a fény az éjszakán..."
(Középkori dal)

Március 21-én az északi félgömbön beköszöntött a meteorológiai tavasz. Azaz mától hosszabbak a nappalok, mint az éjszakák, és az egész természet újult erővel indul meg a fejlődés, növekedés, kiteljesedés útján.

És mivel az ember is együtt mozdul ezzel a minden élőt megújító éves ritmussal, ezért minden kedves blogolvasó embertársamnak boldog születésnapot kívánok!

2010. március 19., péntek

Az örök változás bűvöletében


"Apád öt ölnyi mélyben pihen
Korall lett csontjaiból
Igazgyöngy termett szemeiben,
s így semmije szét nem omol.
Hanem éri dús, csodás
tengeri elváltozás
Nimfák harangoznak néki..."

(Shakespeare: A Vihar)

És igen, és igen, és igen!
Mondhat bárki bármit, TUDUNK együtt élni a természettel.
Az emberi szív és elme a legkülönlegesebb utakat is megleli, hogy együtt dobbanjon az ősi ritmussal...


Jason de Cores Taylor szobrász és búvároktató munkáját, saját szavai szerint a természet gyógyító, átalakító erejébe vetett hite inspirálta. És mivel megérintette ez az erő, ő is hozzá tudta tenni a magáét: alkotóerejét és művészi képzeletét.

Víz alatti szobrokat tervezett. Pusztulásra ítélteket, vagy még inkább: áldozatnak szántakat. Olyanokat, amiket arra találtak ki, hogy megtelepedjenek rajtuk a korallok, és a nagy zátonyok pusztulásának idején új korallszigetek magjává legyenek.


Amit Jason de Cores Taylor tesz, az egyszerre művészet, élőhelyrekonstrukció, és figyelmeztető harsonaszó az emberiségnek. Művei az embert arra késztetik, hogy leszálljon a mélybe. "Tárlatainak" látogatói búvárruhában merülnek le a fenékre, hogy saját szemükkel lássák a "csodás tengeri elváltozást": hogyan hal meg az ember alkotta szobor, és hogyan válik tarka korallok és színes halak otthonává... miközben nem szűnik meg műalkotás lenni soha.


És az ember ezeket a csodás átalakulásokat szemlélve önmagába is alászáll. Nem csak a tenger ősi, kék mélységébe, hanem a saját lelkének ritkán látott, homályos, tengerszín zugába. Oda, ahol nem csak azt sejti, hogy múlandó, de azt is, hogy valójában halhatatlan...

2010. március 17., szerda

Felmelegedés nagytotál

A Gaia egészségéért aggódó ember manapság könnyen beleesik abba a hibába, hogy minden hirtelen hőhullámot és tavaszi vihart a globális felmelegedés számlájára ír. Természetesen ez nem lehet igaz: régen is voltak nagy viharok, márciusi hóesés, sőt még aszály és kánikula is. És mivel hall az ember hideget-meleget (és ő maga sem képes objektíven szemlélődni), jó hőmérő nélkül nehéz megítélni, mi is az igazság a klímaváltozás kapcsán. Ha az Igazságot nem is, de egy egész jó hőmérőt láthatunk a NASA honlapján.

Előnyei, hogy globális adatokat dolgoz fel, szemléletesen jeleníti meg az utóbbi 30 évben történt változást, és nem utolsósorban nem elfogult (legalábbis nem látom, miért lenne az) a klímaváltozás ügye mellett. A legszemléletesebb természetesen az átlaghőmérséklettől való eltérést mutató görbe, de érdekes megnézni a másik három mutatót is. Az ábra mögött álló adatokról komolyabban érdeklődőknek pedig forrásként ott a Nasa klímaváltozásról szóló honlapja.


Hogy miért melegszik a Föld a természetes folyamatoknál nagyságrendekkel gyorsabb ütemben? Egy ilyen soktényezős rendszerben, mint a Föld klímája, nehéz lenne egyedül a szén-dioxidra fogni. De elég más módon is betegítjük már Gaiát egy ideje. Hát csodálkozunk, ha lázas?...

2010. március 16., kedd

Otthon, édes otthon

Emberek és madarak közös vágya egy meleg családi fészek...És persze mindenki ott, és abból építkezik, amit talál...
Sajnos nem csak a látvány szörnyű, de sokszor a következmények is. A szemétlerakók környékén az ilyen fészkek gyakoriak: van olyan, hogy a madár üveggyapotból építi a fészkét, és papírral béleli ki. Az első eső szétáztatja a papírt, az üveggyapot meg összevagdossa a fiókákat...

Akár a szükség, akár a kreativitás szülte ezt az ötletet, le a kalappal az alkotók előtt! Ha mindannyian fel tudunk mutatni csak feleennyi ötletességet és munkakedvet, akkor talán még a madarak is reménykedhetnek egy szemétmentes otthonban!

2010. február 2., kedd

Az erdők válasza a klímaváltozásra

Újabb természeti önszabályozó mechanizmusra derült fény, ami az ember által okozott változások visszaszorítására, a jelenlegi egyensúly megtartása felé irányul.

Az utóbbi években gyorsabban nőnek az erdők az Egyesült Államok keleti részén, mint az elmúlt 225 év ezt megelőző időszakában, jelent meg az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS-ben. A cikk szerzői szerint ezért elsősorban a klímaváltozás, azon belül is a légköri szén-dioxid megnövekedett mennyisége, a magasabb hőmérséklet és a hosszabb tenyészidőszak a felelős.

A klímaváltozás hatásaival foglalkozó előrejelzések egy kényes pontja, hogy vajon miként reagálnak erre az ökoszisztémák. Az elmúlt 22 évben a kutatók által vizsgált területen a szén-dioxid mennyisége 12 százalékkal, az átlaghőmérséklet pedig 0,3 Celsius-fokkal nőtt, és a fák tenyészidőszaka közel 8 nappal lett hosszabb. A fák tehát több szén-dioxidot tudnak megkötni, és 1 héttel hosszabb idő áll rendelkezésükre, hogy gyarapodjanak. (Forrás: Origó)

Egyik oldalról azt mondhatjuk, természetes. Hisz minden természeti törvényet ismerünk, ami a folyamatot hajtja. Másfelől nézve viszont - milyen különös! Miközben mi piszkosul igyekszünk, hogy felborítsuk az ökoszisztéma egyensúlyát, miközben szörnyű környezeti katasztrófákkal tűzdelt sötét jövőt festünk magunk elé - a természet még mindig teszi a dolgát...

2010. január 31., vasárnap

A Nagy Óceáni Szállítószalag

Régóta foglalkoztatja a tudósokat, hogy mi hajtja a világóceánok nagy tengeráramlatait. Ennek fő mechanizmusát az 1920-as években Johan Sandström ismerte fel. Ő alkotta meg a termohalin körforgás modelljét, amit azóta is kutatnak. Mára már bebizonyosodott, hogy az óceáni áramlatok egy nagy rendszerben kapcsolódnak össze, amelyet termohalin cirkulációnak, broecker-conveyornak (első leírójáról, W.S. Broecker geofizikusról elnevezve), vagy magyarosabban a nagy óceáni szállítószalagnak szoktak nevezni.




A folyamat hajtóerejét az óceánok vizének hőmérsékletében és sótartalmában lévő különbségek adják. Ez a különbség az sarkvidéki területeken alakul ki, ahol az állandóan fújó hideg szél miatt a víz más területeknél erősebben párolog. A párolgás hűtő hatású, és hatására menő a víhz sótartalma. A hidegebb és sósabb víz sűrűbb, így a tenger mélyére süllyed. Itt, mint egy földalatti folyó, lefolyik az óceánok mély völgyeibe, a helyére pedig az egyenlítő környékéről melegebb víz áramlik. Ennek a körforgásnak az eredményeképpen a világ óceánjai összeköttetésben állnak, és dinamikus egyensúlyt tartanak fenn. Ebből fakad például az Atlanti és a Csendes óceán szintje közti 1 m-es szintkülönbség, amit a térképészek már régóta ismernek.

Mi lehet a jelentősége ennek a körforgásnak? Azon kívül, hogy Földünk egyik legnagyobb kapacitású energiaszállító mechanizmusa (Elég csak a sokat emlegetett Golf-áramlatra gondolni), egy kósza gondolat, ami még további kutatást igényel:
A vizi élet két limitáló tényezője a fény és az oxigén, és köztudott, hogy a hideg víz több oxigént tud oldani, mint a meleg. A hideg és gyorsan folyó hegyi patakok oxigén-ellátottsága mindig jobb, mint a lassan hömpölygő, melegebb folyóvizeké, vagy még inkább az állóvizeké. Az óceánok vizének folyamatos áramlása valószínűleg már önmagában is javítja az oxigénellátást, arról nem is beszélve, hogy a sarki hideg (szélhűtötte!) mélységi áramlatok valószínűleg nagy mennyiségű oxigént szállítanak a melegebb klímájú területekre.
Talán rátaláltunk Gaia vérkeringésére? Az ábrára pillantva kis fantáziával még a két vérkör is felfedezhető: a "kis vérkör" (az oxigéndús vért a szívbe szállító kör) és a "nagy vérkör" (amely a szervezet többi részét látja el oxigénnel). Mindenesetre feltűnő a hasonlóság, és legalábbis arra mindenképp rámutat, hogy ami kicsiben bevált, az nagyban is jól alkalmazható...

2010. január 26., kedd

Rakonczai János: Globális környezeti problémák


Bár a környezettudományban született írások általában már néhány év után elavultnak számítanak, ez a kötet mégis megér egy olvasást. A 2003-as kiadvány szerzője a Szegedi Tudományegyetem tanára, aki három évtizede foglalkozik környezeti kutatásokkal, és tíz éve egyetemi tárgykéntoktatja is a bemutatott problémakört. Tapasztalatait felhasználva nem csak ismerteti az egyes jelenségeket, hanem azok tágabb összefüggéseire is igyekszik rávilágítani. A környezeti problémák ugyanis csak összetett társadalmi-gazdasági hátterükkel együtt értékelhetőek reálisan.

Mi a globalizáció, s mi ennek előnye és hátránya? Igaz-e a globális felmelegedés, ha igen, mik ennek bizonyítékai és következményei?Milyen éghajlati hatásokért felelős az El Nino? Miért pusztulnak a korallok a világtengerekben? ,,Befoltozható-e" az ózonlyuk? Miért szaporodnak a természeti katasztrófák? Miért szabotálja az USA a Kiotói Jegyzőkönyvet? Milyen változást hozott Csernobil az atomenergia hasznosításában? Érintik-e Magyarországot is a globális környezeti problémák? Mit tett az emberiség a környezeti gondok megoldására? A kérdések, a gondok az azóta eltelt évben csak súlyosodtak, a megoldások megtalálásában pedig egyelőre nem jeleskedünk.

Szerző: Rakonczai János
Kiadó: Lazi kiadó
Megjelenés éve: 2003
Elérhetőség: http://www.lazikiado.hu/konyv/34/14241

2010. január 25., hétfő

Gaia panasza

Az ősi zoroasztriánus szent könyvből, a Zend Avesztából származik az alábbi részlet:


...kiálta fennszóval,
föl az egek felé
a földnek szomorú, panaszos lelke:
"Óh, hogy miért is vagyok én itten
és ki adott életet nekem,
hogy mindig csak magamat adjam!
Kétség és töprengés fog el,
mert amit én kapok, az csak ölő fájdalom és megvettetés"

S szólott az igazság hordozójához
a föld szelleme is, mondván:
"Van-e valjon a föld számára igazságod?"
...
És ekkor az Isten hangja hangzott...
"...eszmélődő valód én tőlem származott
s én adtam neki a gondolatod"
...
"Van egy közöttük,
aki veled érez...
Hangtalan gondolataidnak zengő hangja lesz Ő:
Zarathustra Spitama."

S most óh, én, Zarathustra szólok:
"...Add, hogy viruljon ez a föld
kacagó örömmel,
és add,
hogy hála telt szívvel
örülni tudjunk annak!"

Hallom a föld szavát:
"Uram, teremtőm! - Virulni akarok!"

És mit szólunk mi...parányi emberi lények?!

(Zend-Aveszta, Jasna 29.)

James Lovelock: Gaia


Lovelock klasszikus műve volt az első, amely tudományos vizsgálat alá vette Gaia "anyagcsere-folyamatait", és arra a következtetésre jutott: a földi élővilág egyetlen összefüggő, megbonthatatlan egész.

Egy élőlény biológiai meghatározásának egyik legfontosabb eleme, hogy szabályozni képes külső-belső körülményeit. A légkör összetételének és a hőmérséklet földtörténeti változásait nyomon követve Lovelock azt mutatja be, miként teszi, illetve teheti ezt meg a Földön élő lények közössége. Teheti - mivel a könyv, minden tudományos részletessége mellett is elmélet, a labda feldobása, mely továbbgondolásra és további kutatásra ösztönöz.

Cím: Gaia - a földi élet egy új nézőpontból
Szerző: J.E. Lovelock
Kiadó: Göncöl kiadó
Megjelenés éve: 1990
Elérhetőség: Gaia

Delia S. Guzmán: Mája játékai

Mája a káprázat és a látszatvilág indiai istennője. A legnagyobb káprázat, hogy azt hisszük: ember és természet két külön dolog. Az írónő könyve bepillantást nyújt a fátylak mögé: a könyv művészi szépségű, rövid fejezeteiben rámutat az egyetemes törvények működésére a természetben, az emberek között és a saját lelkünkben. A gondolatok figyelmes olvasása során egy pillanatra megszűnik a varázs, és újra felfedezzük a bennünk élő és minket körülvevő világ megbonthatatlan egységét.

Cím: Mája játékai
Szerző: Delia Steinberg Guzmán
Kiadó: Új Akropolisz kiadó
Megjelenés éve: 2003
Elérhetőség: Mája játékai

Hogy miért?

A természet él. De nem csak él, érez, gondolkodik és gondoskodik.

Ebből a gondolatból indulunk ki. Megokolásul, hosszas fejtegetések helyett Helena Petrovna Blavatsky 19. századi filozófust idézzük: Az, hogy azt az összetettséget és harmóniát, ami a körülöttünk lévő világban látható, mechanikus és véletlenszerű folyamatok hozták létre, körülbelül annyira valószínű, mint az, hogy feldobunk néhány fém- és fadarabot a levegőbe, és az orgonaként esik vissza, miközben Bach egyik fugáját játssza.

Az elmúlt két évszázadban itt nyugaton pont ezt tesszük. A természet erőit nem tekintjük többnek a véletlen, vagy az önzés hajtotta vak gépezetnél. Csoda hát, hogy élő, érző, gondolkodó lényként egyedül érezzük magunkat a világban...?

Ezen az oldalon mindenesetre keressük az Alkotót, bármilyen néven is nevezzük, kutatjuk a gondolatokat, amik vezérlik, és nem utolsó sorban azt, hogy hogyan működhetünk együtt vele. Mivel meggyőződésünk, hogy nem vagyunk egyedül. Legfeljebb mint a viccben: "Mindenki hülye, csak én vagyok helikopter".

Kutatásunkhoz segítségül hívjuk a régi kultúrák hagyományait, a modern tudomány eredményeit, filozófusok gondolatait, irodalmi, képzőművészeti alkotásokat, és nem utolsó sorban az ember legfontosabb eszközét, a cselekvés, a tapasztalás és a tanulás képességét.