2010. április 20., kedd

Az óceánokat behálózó Élet


Néhány éve még az egyetemeken is azt tanították, hogy bár a partok mentén gazdag a tengerek élővilága, a mélytengerek ökológiai értelemben sivatagnak számítanak. Mostanra az ellenkezője látszik beigazolódni. „Hiába a zord és életellenes körülmények, a mélyvízi ökoszisztéma egy esőerdőével vetekszik” - legalábbis így látja Pedro Martinez Arbizu, aki a német Tengerészeti Központ kutatójaként részt vesz egy, a tengeri élővilágot kutató, minden eddiginél átfogóbb nemzetközi kutatómunkában.

A tíz éve folyó "Tengeri Népszámlálás" (Census of Marine Life) hozta eredmények egészen más színben tüntetik fel előttünk az óceánok vizét. "Holt víz" helyett egy olyan közeget kell elképzelnünk, amiben literenként egymilliárd organizmus él. Hogy ez milyen jelentőségű, azt a tudósok néhány számmal próbálják szemléltetni. Jó tudni például, hogy ez 250 milliárd afrikai elefántnak megfelelő mikrobatömeget jelent, ami az óceánok légzésének 95%-áért felelnek.
Ráadásul ezek a mikrobák összefüggő telepekbe szerveződnek, amelyek a vízben lebegve, vagy a tengerfenéken elterülve élnek - ezzel a bálnákat lehagyva a világ legnagyobb élőlényévé lépnek elő. A "Rekorder", egy Chile környékén talált telep Görögország méretével vetekedik.

Azt, hogy milyen ökológiai jelentőséggel bírhat egy ilyen telep - főleg ha ráadásul sok van belőle -, nem kell külön hangsúlyozni. És ez persze számtalan kérdést vet föl: mennyire érzékeny ez a hatalmas biomassza, hogyan reagál a szennyezőanyagokra, vagy a klíma változására, hogyan változtatja ez meg a tengeri életet, vagy akár a légkör összetételét...?

De a legérdekesebb kérdés talán mégis az, hogy ha élőlények ilyen hatalmas tömege ezidáig rejtve maradhatott előttünk, akkor milyen meglepetéseket tartogat még számunkrta az ökoszisztéma? A mélytengerek és a vulkáni kráterek után mikor találjuk meg a jégmezőkön, a sivatagokban, vagy akár a világűrben az élet eddig rejtett, de mindig is létező formáit? És vajon meddig, és mire mondhatjuk még azt, hogy "élettelen"?

Forrás: http://www.idahostatesman.com/2010/04/18/1158921/counting-sea-life-sometimes-little.html
.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.