2010. augusztus 19., csütörtök

Azok a fránya szúnyogok!

Piszok élősködők, zümmögnek, csípnek, megkeserítenek minden vízparti nyaralást, ráadásul szörnyű betegségeket terjesztenek...nem kéne őket egyszer véglegesen kiirtani? Némi ökológiai beállítottsággal az emberben itt már megszólal a vészcsengő: aminek ennyi kára van, muszáj, hogy legyen valami haszna is! A Nature magazin szerkesztőiben-cikkíróiban is felmerült a kérdés, és jó természettudósként utána is jártak a dolognak. Az eredmény nem meglepő: bármily bosszantóak is, hosszú távon nem lehetünk meg szúnyogok nélkül.
Csak néhány zümmögő barátaink létfontosságú ökológiai hatásai közül:
  • Jelentős táplálékforrást jelentenek a Tundrán élő madaraknak, denevéreknek.
  • Tömeges jelenlétükkel befolyásolják a rénszarvasok vándorlási útvonalát, akik a sarki életközösségek egyik kulcsfaját jelentik.
  • Számos halfaj elsődleges táplálékforrásai a szúnyoglárvák, és ők - ellentétben a madarakkal - nem tudnak olyan könnyen étrendet váltani, mivel a táplálkozási szokásaik genetikailag kódolva vannak.
  • A hím egyedek sok trópusi növény - többek között a kakaócserje - beporzásában játszanak kulcsfontosságú szerepet.
Úgyhogy ha szereted a csokit, ne bántsd a szúnyogokat! :))) Egyszerűsíthetnénk le az eredményt. Persze a helyzet sosem egyszerű, könnyen lehetne vitatkozni, hogy melyik hatást milyen állatok válthatnák ki, bizonyítékokat gyűjteni pro és kontra, és milliárdokat ölni tudományos kutatásba (érdemes e térten beleolvasgatni a cikk utáni kommentárokba.) De talán nem ez a lényeg, hanem az alapgondolat, ami az egész kutatást ihlette: attól még, hogy mi nem szeretjük a szúnyogokat, nekik is megvan a maguk fontos helye a természet szövetében. Ezt tudtuk. Tudtuk? Tudjuk? Elfogadjuk?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.