2011. október 17., hétfő

Assisi Szent Ferenc prédikációja a madarakhoz

Az állatok világnapját október 4-én ünnepeljük. Ez a nap Assisi Szent Ferencnek, az állatok védőszentjének halála napja. Ennek emlékére álljon itt egy kevésbé ismert régi magyar nyelvemlékünk. Kicsit nehéz ma már olvasni, de ő legalább szóba állt a madarakkal :)

Szent Ferenc prédikál a madaraknak (Jókai-kódex 1430)

(részlet)

Ki madaraknak Szent Ferenc mondá: Igen tartoztok Istennek, én húgim, madarak. És tartozzatok mindenkoron utet dicsérni a szabadságért, kit vallotok mindenütt röpülést, kettős ruháért avagy hármazotért, Noénak bárkájában Istentul timagatoknak megtartásért, égnek életi nektek adásáért. Ti nem vettek, sem arattok, és Isten titeket eléltet, és ad folyóvizet és kútforrásokat innotok, fészekre hegyet és halmot. És mert sem fonni nem tudtok, sem szőni, de maga ad tinektek és ti fiaitoknak kellemetes öltözést. Azért igen szeret titeket Teremtő, ki tinektek ezenne jót adott. Azért óggyátok magatokot, én húgim, madaracskák, hogy ne legyetek hálátlanok, de mendenkoron kellemetest dicsérjétek Istent. Ez bódogságos atyának beszédire mend az madarak kezdék megnyitni orrokat, kiterjeszteni szárnyokot, kinyújtani nyakokot, és tisztesen fejeket lehajták földiglen. És ő éneklésekvel és mívelkedésekvel mutaták, hogy az beszéden, kiket szentatya mondott vala nekik, sok képpen örvendeznek vala. De szentatya azonképpen mikor ezeket őrizné, csodálatost örüle és csudálkodik vala madaraknak ezenne sokaságáról és őnekik különb-különb szépségéről és nyájas sokaságokról, és őket Teremtőnek dicséretire édesen hívja vala. És azért ő köztük Szent Ferenc csudálatost dicséri vala Teremtőt.

2011. február 20., vasárnap

Hópelyhek

A hópelyhek olyanok, mint az emberek...

Nincs két egyforma közöttük, s mégis mindegyik felismerhetően hópehely.

Miben azonosak?
A lényegükben. Minden hópehely egy jégkristály, amely a víz kristályszerkezetéből fakadóan hatos szimmetriát mutat. Akkor alakulnak ki, amikor a vízmolekulák a Föld felső légkörében találkoznak pl. egy porszemmel, vagy apró részecskével, amivel érintkezve megfagynak, kristályformát öltenek.

Mégis miben különböznek ennyire?
A formájukban. A jégkristály a légkörön áthaladva eléri a felszínt, s eközben felveszi saját alakját. Hat ága növekszik, s attól függően, hogy milyen hőmérsékletű és nedvességtartalmú légkörön halad át, teljesen különböző mintázatú hópelyhek alakulnak ki. Sőt, a mikrokörnyezetük annyira egyedi lehet, hogy még az egyes ágak is különbözhetnek egymástól.
Mindez azonban csak a mikroszkóp alatt tűnik fel, alaposabban szemlélve.
Messziről tekintve azonban minden hópehely egyformán hullik alá az égből, s tömegük friss csillogása nem kis gyönyörűséget tud okozni számunkra.

Az emberek olyanok, mint a hópelyhek...

Minden ember egyedi, saját formákkal, amelyre gyakran a környezetük is nagy hatással van, különböző testi jellemzőkkel, ahogyan pl. különböző gondolatvilággal is.
Mégis, van bennünk valami, ami a testünknek, ahogyan a gondolatainknak is megadja az emberi mivoltát, amely összeköt bennünket, amelyről felismerhetőek vagyunk.

Gaia minden teremtményében felismerhető a lényegi azonosság és a formai különbség, az egység és a sokszínűség.


További hópehelyfotók Wilson Bentley-től, az 1900-as évek elejéről: